Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl.

 

2. Korpusu Obrony Powietrznej m. Bydgoszcz.

gen. bryg. pil. Jan Waliszkiewicz

gen. bryg. pil. Jan Waliszkiewicz

Dowódca 2. Korpusu Obrony Powietrznej
1988-1992

Wykształcenie wojskowe

  • Służba w WP od 13.11.1960 r.
  • Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej Nr 5 im. Żwirki i Wigury w Radomiu - 1963r.
  • Absolwent ASG WP im. K. Świerczewskiego w Rembertowie - 1973 r.
  • Absolwent ASG SZ ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie z 1982 r.

Przebieg służby wojskowej

  • Pilot, st. pilot 13 plm OPK w Łęczycy 1 Korpusu OPK 05.1963 - 11.1969 r.
  • Dowódca Klucza Lotniczego 1 plm OPK w Mińsku Mazowieckim 1 Korpusu OPK 29.11.1969 - 09.1970 r.
  • Zastępca dowódcy el ds. liniowych 1 plm OPK w Mińsku Mazowieckim 1 Korpusu OPK 09.1973 - 11.1973 r.
  • Dowódca el 1 plm OPK w Mińsku Mazowieckim 1 Korpusu OPK w Warszawie 02.12.1973 - 30.12.1974 r.
  • Zastępca dowódcy 1 plm OPK ds. liniowych w Mińsku Mazowieckim 1 Korpusu OPK 01.1975 - 25.07.1977 r.
  • Dowódca 62 plm OPK w Poznaniu-Krzesinach 3 Korpusu OPK 26.07.1977 - 12.02.1980 r.
  • Szef oddziału - Szef Wojsk Lotniczych Dowództwa 3 Korpusu OPK we Wrocławiu - 07.1980 r.
  • Szef oddziału - Szef Wojsk Lotniczych Dowództwa 1 Korpusu OPK w Warszawie 05.091982 - 10.1985 r.
  • Zastępca dowódcy 1 Korpusu OPK ds. liniowych w Warszawie 22.10.1985 - 07.1987 r.
  • Szef Sztabu - Zastępca dowódcy 1 Korpusu OPK w Warszawie 01.08.1987 - 20.01.1988 r.
  • Dowódca 2 Korpusu OPK w Bydgoszczy - 21.01.1988 r.
  • Generał brygady pilot - 11.10.1988 r.
  • Dowódca 2 Korpusu OPK w Bydgoszczy - 30.06.1990 r.
  • Dowódca 2 Korpusu OPK w Bydgoszczy 01.07.1990 - 08.1992 r.
  • Zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej ds. liniowych w Warszawie 25.08.1992 - 30.06.1995r.
  • Attache wojskowy przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie (USA) 07.1995 - 24.03.1997 r.
  • Główny Inspektor w Zespole Głównych Inspektorów MON 02.06.1997 - 21.01.1999 r.

Odznaczenia, wyróżnienia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - 1991 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1983 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medale resortowe

Inne

  • W dyspozycji MON 25.03.1997 - 30.05.1997 r.
  • W dyspozycji MON 22.01.1999 - 07.1999 r.
  • Zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy - 30.07.1999 r.
  • Urodzony w dniu 23.06.1942 r. w Nowym Mazowieckim.


[ « ]    [ Kadra i pracownicy wojska 2. KOP ]    [ » ]
 
Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP