Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl.

 

2. Korpusu Obrony Powietrznej m. Bydgoszcz.

Gen. bryg. pil. Andrzej Rybacki

gen. bryg. pil. Andrzej Rybacki

Dowódca 2. Korpusu Obrony Powietrznej
1968-1971

Wykształcenie wojskowe

  • Służba w WP od 01.09.1944 r.
  • Absolwent Kursu pilotażu.
  • Absolwent ASG WP im. gen. K. Świerczewskiego w Rembertowie - 1966 r.
  • Absolwent Wyższego Akademickiego Kursu przy ASG SZ ZSRR im. K. Woroszyłowa w Morskie - 1974 r.
  • Doktor nauk wojskowych w ASG WP w Rembertowie - 1989 r.

Przebieg służby wojskowej

  • W okresie okupacji był żołnierzem Korpusu Bezpieczeństwa - 08.1944 r.
  • Służba w VII Samodzielnym Dywizjonie Żandarmerii 30.09.1944 - 11.1944 r.
  • Dowódca plutonu w 9 zapasowym pp 06.11.1944 - 20.12.1944 r.
  • Kursant kursu pilotażu 23.12.1944 - 25.07.1946 r.
  • Pilot w 3 plm w Krakowie 07.1946 - 03.1947 r.
  • Pilot w 1 plm w Nowym Dworze Mazowieckim i Warszawie-Babice 28.03.1947 - 02.02.1948 r.
  • St. pilot i dowódca klucza lotniczego w 1 plm Warszawa 03.02.1948 - 24.11.1950 r.
  • Pomocnik dowódcy el ds. pilotażu w 1 plm Warszawa w Warszawa-Babice 25.11.1950 - 05.1951 r.
  • Dowódca el w 2 plm w Krakowie 01.06.1951 - 15.12.1951 r.
  • Pomocnik dowódcy 40 plm 06.12.1951 - 01.02.1953 r.
  • Inspektor techniki pilotowania w 6 DLM we Wrocławiu 03.02.1953 - 11.1953 r.
  • Dowódca 2 plm w Krakowie 03.12.1953 - 30.06.1956 r.
  • Pomocnik ds. pilotowania dowódcy 6 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu 07.1956 - 03.1957 r
  • Dowódca 6 Dywizji Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu 14.03.1957 - 08.10.1957 r.
  • Zastępca ds. LM dowódcy 3 Korpusu OPL OK we Wrocławiu 08.10.1957 - 11.1957 r.
  • Dowódca LM w 3 Korpusie OPL OK we Wrocławiu 18.11.157 - 16.06.1959 r.
  • Szef Oddziału Szkolenia Personelu Latającego w Zarządzie Szkolenia Lotniczego Dowództwa Wojsk Lotniczych i OPL OK w Warszawie 16.06.1959 - 08.1959 r.
  • Zastępca Szefa Inspektoratu Lotnictwa Myśliwskiego Obrony Przeciwlotniczej w Dowództwie Wojsk Lotniczych i OPL OK w Warszawie 24.08.1959 - 06.1961 r.
  • Zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych i OPL OK - Szef Inspektoratu LM Obrony Przeciwlotniczej w Warszawie 23.06.1961 - 10.1962 r.
  • Zastępca ds. liniowych dowódcy 1 Korpusu OPK w Warszawie 25.05.1966 - 01.1968 r.
  • Dowódca 2 Korpusu OPK w Bydgoszczy 25.01.1968 - 20.11.1971 r.
  • Generał brygady pilot - 10.1968 r.
  • Zastępca dowódcy Wojsk OPK ds. szkolenia w Warszawie 20.11.1971 - 19.07.1972 r.
  • Zastępca dowódcy Wojsk OPK ds. liniowych w Warszawie 0.07.1972 - 06.12.1984 r.
  • Komendant Wydziału Lotnictwa i Obrony Powietrznej Kraju w ASG w Rembertowie 06.12.1984 - 14.11.1990 r.

Odznaczenia, wyróżnienia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 1982 r.
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - 1972 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1967 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - 1957 r.
  • Srebrny Krzyż Zasługi
  • Medale resortowe
  • Tytuł i odznaka Zasłużony Pilot Wojskowy PRL - 1989 r.

Inne

  • Urodzony w dniu 22.10.1926 r. w m. Domanowice. Zmarł 26.05.2002 r. w Warszawie.


[ « ]    [ Kadra i pracownicy wojska 2. KOP ]    [ » ]
 
Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP