Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl.

 

2. Korpusu Obrony Powietrznej m. Bydgoszcz.

gen. bryg. pil. Henryk Pietrzak

gen. bryg. pil. Henryk Pietrzak

Dowódca 2. Korpusu Obrony Powietrznej
1985-1988

Wykształcenie wojskowe

  • Służba w WP od 25.09.1955 r.
  • Absolwent Oficerskiej Techniczne Szkoły Wojsk Lotniczych w Zamościu i Oficerskiej Szkoły Lotniczej Nr 4 w Dęblinie - 1957r.
  • Absolwent ASG WP im. K. Świerczewskiego w Rembertowie - 1971 r.
  • Absolwent Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych w ASG WP w Rembertowie - 1979 r.

Przebieg służby wojskowej

  • Pilot w 38 plm w Powidzu 11.1957 - 05.1958 r.
  • Pilot, st. pilot w 1 plm Warszawa 28.05.1958 - 01.1961 r.
  • Dowódca klucza lotniczego w 1 plm Warszawa w Mińsku Mazowieckim 14.01.1961 - 10.1961 r.
  • Nawigator eskadry lotnictwa pościgowego 04.10.1961 - 20.12.1962 r.
  • Zastępca dowódcy eskadry lotniczej ds. liniowych 1 plm Warszawa 20.12.1962 - 06.1968 r.
  • Dowódca eskadry lotniczej 1 plm Warszawa w Mińsku Mazowieckim 02.07.1968 - 09.1968 r.
  • Zastępca dowódcy 1 plm OPK Warszawa ds. liniowych w Mińsku Mazowieckim 31.08.1971 - 03.1972 r.
  • Dowódca 28 plm OPK w Słupsku 26.03.1971 - 30.11.1977 r.
  • Szef Oddziału Wojsk Lotniczych w 2 KOPK w Bydgoszczy 12.1977 - 08.1982 r.
  • Szef Sztabu - Zastępca dowódcy 2 KOPK w Bydgoszczy 19.08.1982 - 05.1985 r.
  • p.o. Dowódcy 2 KOPK w Bydgoszczy 18.05.1985 - 01.10.1985 r.
  • Dowódca 2 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju w Bydgoszczy - 02.10.1985 r.
  • Generał brygady pilot - 10.1985 r.
  • Dowódca 2 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju w Bydgoszczy - 01.1988 r.
  • Dowódca 1 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju w Warszawie 21.01.1988 - 27.09.1988 r.
  • Szef Sztabu - Zastępca dowódcy WOPK w Warszawie - 30.06.1990 r.
  • Szef Sztabu - Zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie - 1.07.1990 r.
  • Generał dywizji - 08.05.1995 r.
  • Szef Sztabu - Zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej - 29.09.1995 r.

Odznaczenia, wyróżnienia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 1987 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1980 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - 1975 r.
  • Srebrny Krzyż Zasługi - 1963 r.
  • Medale resortowe
  • Tytuł honorowy i odznakę Zasłużony Pilot Wojskowy PRL - 1982 r.

Inne

  • Przeniesiony do rezerwy - 22.02.1996 r., po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego.
  • Urodzony w dniu 12.10.1935 r. w Strzeszkowicach.


[ « ]    [ Kadra i pracownicy wojska 2. KOP ]    [ » ]
 
Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP