Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl.

 

2. Korpusu Obrony Powietrznej m. Bydgoszcz.

gen. bryg. pil. Marian Bondzior

gen. bryg. pil. Marian Bondzior

Dowódca 2. Korpusu Obrony Powietrznej
1979-1982

Wykształcenie wojskowe

  • Służba w WP od 30.06.1945 r
  • Absolwent Szkoły Pilotów w Dęblinie - 1948 r.
  • Absolwent Kursu Doskonalenia oficerów dla dowódców pułków w ZSRR - 1954 r.
  • Absolwent ASG SZ ZSRR im. Woroszyłowa w Moskwie - 1972 r

Przebieg służby wojskowej

  • Służba w 7 Zapasowym pp 30.06.1945 - 04.09.1946 r.
  • Pilot w 1 plm w Modlinie 09.1948 - 02.10.1949 r.
  • St. pilot w 3 plm 10.1949 - 11.1950 r.
  • Szef strzelania powietrznego 3 plm 25.11.1950 - 20.03.1951 r.
  • Oficer strzelania powietrznego 2 plm w Krakowie 03.1951 - 12.1951 r.
  • Dowódca eskadry lotniczej 2 plm w Krakowie 25.12.1951 - 03.1953 r.
  • Pomocnik dowódcy pułku ds. pilotażu 2 plm w Krakowie 24.03.1953 - 11.1953 r.
  • Dowódca 26 plm w Zegrzu Pomorskim 22.10.1954 - 18.11.1957 r.
  • Zastępca dowódcy LM 1 Korpusu OPL OK w Warszawie 8.11.1957 - 19.08.1961 r.
  • St. inspektor LM 1 Korpusu OPL OK w Warszawie 09.1961 - 07.1962 r.
  • Zastępca dowódcy 1 Korpusu OPL OK ds. LM w Warszawie 04.07.1962 _ 13.11.1963 r.
  • Szef lotnictwa myśliwskiego 1 KOPK w Warszawie 14.11.1963 - 25.01.1968 r.
  • p.o. dowódcy 1 KOPK, zastępca dowódcy 1 KOPK - 26.08.1970 r.
  • Szef Sztabu – zastępca dowódcy 3 KOPK we Wrocławiu 07.1972 - 05.12.1975 r.
  • Zastępca dowódcy 1 KOPK ds. liniowych w Warszawie 06.12.1975 - 16.03.1979 r.
  • Dowódca 2 Korpusu OPK w Bydgoszczy 16.03.1979 - 05.1982 r.
  • Generał brygady - 11.10.1979 r.
  • Dowódca 1 Korpusu OPK w Warszawie - 09.05.1982r.
  • Zastępca dowódcy WOPK ds. liniowych w Warszawie 06.12.1984 - 30.06.1990 r.
  • Zastępca dowódcy WLiOP ds. liniowych w Warszawie 01.07.1990 - 1991 r.

Odznaczenia, wyróżnienia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski - 1993 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1968 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - 1959 r.
  • Srebrny Krzyż Zasługi - 1954 r.
  • Medale resortowe
  • Tytuł i odznaka Zasłużony Pilot Wojskowy PRL - 09.05.1979 r.

Inne

  • Przeniesiony do rezerwy - 05.06.1991 r.
  • Urodzony w dniu 09.09.1925 w Michałowie. Zmarł w 2003 r. w Warszawie.


[ « ]    [ Kadra i pracownicy wojska 2. KOP ]    [ » ]
 
Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP