Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl.

 

2. Korpusu Obrony Powietrznej m. Bydgoszcz.

gen. dyw. pil. Zbigniew Bielewicz

gen. dyw. pil. Zbigniew Bielewicz

Dowódca 2. Korpusu Obrony Powietrznej
2001-2003

Wykształcenie wojskowe

  • Służba w WP od 14.11.1969 r.
  • Absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie im. Janka Krasickiego - 1973 r.
  • Absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie - 1979 r. (zaocznie)
  • Absolwent ASG WP im. gen. K. Świerczewskiego w Rembertowie - 1984 r.
  • Absolwent Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych (PSOS) w AON w Rembertowie - 1997 r.

Przebieg służby wojskowej

  • Pilot - instruktor w 58 Lotniczym Pułku Szkolno-Bojowym WOSL w Dęblinie 12.1973 - 01.1974 r.
  • St. pilot - instruktor 17.01.1974 - 01.1979 r.
  • Dowódca klucza lotniczego w 58 lpszb WOSL w Dęblinie 19.01.1977 - 09.1977 r.
  • Szef strzelania powietrznego el w 58 lpszb WOSL w Dęblinie 23.09.1977 - 09.1980 r.
  • Zastępca dowódcy eskadry lotniczej w 58 lpszb WOSL w Dęblinie 11.09.1980 - 09.1981 r.
  • Dowódca eskadry lotniczej 58 plszb WOSL w Dęblinie 08.1984 - 06.1985 r.
  • Szef Sztabu - zastępca dowódcy 58 plmb WOSL w Dęblinie 21.06.1985 - 01.1987 r.
  • Zastępca dowódcy ds. liniowych w 38 lpszb WOSL w Modlinie 15.01.1987 - 12.1987 r.
  • Zastępca dowódcy ds. liniowych w 2 plm Kraków w Goleniowie 13.12.1987 - 02.1989 r.
  • Dowódca 9 plm w Zegrzu Pomorskim 4 DLM w Malborku 19.02.1989 - 07.08.1991 r.
  • Szef Wydziału Szkolenia - Zastępca Szefa Oddziału Wojsk Lotniczych Dowództwa 2 Korpusu OP w Bydgoszczy - 27.10.1992r.
  • Zastępca Szefa Oddziału Wojsk Lotniczych Dowództwa 2 KOP w Bydgoszczy 27.10.1992 - 08.1997 r.
  • Szef Oddziału - Szef Wojsk Lotniczych Dowództwa 2 KOP w Bydgoszczy 08.08.1997 - 11.2000 r.
  • Szef Wojsk Lotniczych - Zastępca Szefa Szkolenia Dowództwa WLiOP w Warszawie 15.11.2000 - 06.2001 r.
  • Dowódca 2 Korpusu Obrony Powietrznej w Bydgoszczy 26.06.2001 - 15.11.2003 r.
  • Generał brygady - 15.08.2001 r.
  • Szef Szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej - 16.11.2003 r.
  • Generał dywizji - 15.08.2005 r.

Odznaczenia, wyróżnienia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - 2001 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1994 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - 1985 r.
  • Medale resortowe
  • Tytuł honorowy i odznaka Zasłużony Pilot Wojskowy - 2000 r.
  • Wpisany do Księgi Honorowej MON - 2004 r.

Inne

  • Zwolniony do rezerwy - 31.01.2009 r.
  • Urodzony w dniu 24.07.1950 r. w Mogilnie.


[ « ]    [ Kadra i pracownicy wojska 2. KOP ]    [ Członkowie Stowarzyszenia 2. KOP ]    [ » ]
 
Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP