Home - strona główna Stowarzyszenia2KOP.pl. płk rez. mgr inż. Krzysztof Załóg
Bydgoszcz, 27.01.2015 r.
Ostatnia aktualizacja danych: 27.01.2015 r.
 
 

Fotoreportaż
z uroczystości pogrzebowych zmarłego
gen. bryg. pilota Jerzego Rakowskiego w dniu 19.01.2015 r.


( Zdjęcia: Henryk Nazarewicz i http:/www.klubgeneralow.pl )


 
 

W dniu 8 stycznia 2015r. zmarł członek Stowarzyszenia Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP gen. bryg. pilot Jerzy Rakowski. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 stycznia br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

 


Miejsce spoczynku gen.bryg. pilota Jerzego Rakowskiego.
Miejsce spoczynku gen.bryg. pilota Jerzego Rakowskiego.

 

O godz. 12.00 w Domu Przedpogrzebowym zgromadzili się członkowie rodziny zmarłego oraz liczni przyjaciele i koledzy, wśród nich delegacja Stowarzyszenia Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP w składzie: Prezes Stowarzyszenia płk rez. Krzysztof Załóg, Prezes Honorowy Stowarzyszenia gen. bryg. Marian Dering, Członek Zarządu Stowarzyszenia ppłk w st. spocz. Henryk Nazarewicz oraz płk w st. spocz. Edmund Łączny, aby oddać cześć zmarłemu. Członkowie Klubu Generałów WP zaciągnęli wartę honorową przy urnie zmarłego.


Urna z prochami zmarłego Generała.
Urna z prochami zmarłego Generała (na pierwszym planie wieniec od Stowarzyszenia).

 

Drogę życiową generała przybliżył  zgromadzonym  płk pil. Janusz Kowalski.

Generał brygady pilot Jerzy Rakowski ur. 12 lutego 1932 w Michałowie. W 1950 ukończył liceum w Radomsku i wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, w 1952 mianowany został do stopnia podporucznika, w 1954 roku został już porucznikiem i dowódcą klucza. W latach 1954-1958 studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino, gdzie w tym czasie uzyskał stopień (1957) kapitana. W 1958-1960 był dowódcą klucza w 31. Pułku Szkolno-Bojowym w Łasku, 1960-1963 zastępcą dowódcy tego pułku ds. liniowych. W 1962 roku awansowany do stopnia majora. Od 1963 pracował w Szefostwie Lotnictwa Dowództwa Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, jesienią 1966 mianowany został na stopień podpułkownika, a jesienią 1971 na pułkownika. Od marca 1969 do grudnia 1970 roku był dowódcą 34. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Gdyni-Babich Dołach. Z Babich Dołów odszedł na stanowisko szefa Oddziału Szkolenia Lotniczego w Szefostwie Lotnictwa OPK. W latach 1971-1973 studiował w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie. W latach 1975-1977 był szefem sztabu, a później został dowódcą 2 Korpusu Obrony Powietrznej Kraju w Bydgoszczy. W październiku 1978 roku został mianowany generałem brygady, nominację wręczył mu w Belwederze przewodniczący Rady Państwa PRL prof. Henryk Jabłoński. W 1979 był szefem sztabu i zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych w Poznaniu. 1980-1982 szef Oddziału Lotnictwa i OPK w Zarządzie I Operacyjnym Sztabie Generalnym WP. Wiosną 1984 zwolniony z zawodowej służby wojskowej, przeniesiony do rezerwy. Wielokrotnie odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma medalami resortowymi. W swojej karierze lotniczej wykonywał samodzielne loty na samolotach Jak-9, UT-2, CSS-13, TS-8 Bies, UTMiG-15, Lim, MiG-21. Wiosną 1984 został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.

Po przedstawieniu drogi życiowej generała Rakowskiego wystąpił Prezes Klubu Generałów WP gen. bryg. pil. Roman Harmoza. Pożegnał zmarłego w imieniu kolegów z Klubu oraz ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, a jego rodzinie przekazał serdeczne wyrazy współczucia.

Po uroczystości w Domu Przedpogrzebowym urna z prochami zmarłego została odprowadzona na miejsce wiecznego spoczynku - zgodnie z ceremoniałem wojskowym (z udziałem kompanii honorowej i orkiestry wojskowej).


Kondukt żałobny, na drugim planie delegacja Stowarzyszenia.
Kondukt żałobny, na drugim planie delegacja Stowarzyszenia.

 


Ostatnie pożegnanie.
Ostatnie pożegnanie.

 


Złożenie urny do niszy.
Złożenie urny do niszy.

 

Po złożeniu urny do niszy cmentarnej kompania oddała salwę honorową, a trębacz zagrał starą żołnierską piosenkę “Śpij kolego...”.


Salwa honorowa.
Salwa honorowa.

 

Na zakończenie uroczystości orkiestra odegrała “Marsz lotników”.

 
 

Copyright by Stowarzyszenie Żołnierzy, Pracowników i Sympatyków 2. KOP