Obchody Święta Lotnictwa 28.08.2019 r.

wpis w: Bez kategorii | 0

28 sierpnia br. odbyły się uroczystości związane ze Świętem Lotnictwa Polskiego ustanowionym na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na międzynarodowych zawodach lotniczych odniesionego  28 sierpnia 1932 r. w Berlinie. Jak co roku na zaproszenie Dowódcy 22. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania, organizatora uroczystości przed Pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II Wojny Światowej, wzięła udział liczna delegacja SŻPiS 2. KOP.

W Apelu Pamięci wzięli udział weterani, przedstawiciele wojska, wojewódzkich i lokalnych władz samorządowych, duchowni i mieszkańcy.

Uroczystość uświetnił przelot samolotu z szybowcem z Aeroklubu Bydgoskiego.

Delegacja Stowarzyszenia złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem.

Po uroczystościach  pamiątkowe zdjęcie przed Pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej Poległych na Frontach II Wojny Światowej.

Następnie spotkaliśmy się pod tablicą pamiątkową na cześć jednostek wojskowych Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej i tablicą „Piloci bydgoskich jednostek lotnictwa wojskowego, którzy zginęli w katastrofach wykonując loty pod polskim niebem” w Parku 2. KOP na bydgoskim Błoniu aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Organizatorem uroczystości było Koło nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Na zaproszenie Dyrektora Aeroklubu Bydgoskiego uczestniczyliśmy również w świątecznym grilowaniu. Przedstawiciel Bydgoskiego Klubu Seniorów Lotnictwa zaprezentował się w replice munduru komendanta Szkoły Podoficerów Pilotów Lotnictwa z okresu II Rzeczpospolitej.